- 29.3.2022
Autor: mjr. Ing. Viktor Pecina
Dne 17. března 2022 navštívili Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad v Dobrušce (VGHMÚř) vojenští a letečtí přidělenci, kteří jsou akreditováni v ČR. Celkem se prezentace schopností dobrušského úřadu účastnilo 17 hostů z celého světa. Přidělence přivítal ředitel sekce zpravodajského zabezpečení AČR MO plukovník gšt. Ing. Pavel Skála a ředitel VGHMÚř plukovník gšt. Ing. Vladimír Répal, PhD. V úvodních prezentacích byla hostům představena působnost sekce zpravodajského zabezpečení AČR MO a působnost úřadu za jednotlivé oblasti geografického, hydrometeorologického, GNSS a polygrafického zabezpečení. Mimo jiné hosty zaujaly informace o seismické stanici Polom v Orlických horách, která je rovněž součástí úřadu. Stanice je schopna zaznamenat seismický jev kdekoliv na světě a s pomocí sdílených dat ze stanic rozmístěných po celém světě provést rychlé a podrobné vyhodnocení včetně přepokládaných dopadů. Následovala diskuse nad produkty představenými v rámci prezentační místnosti úřadu. Jednalo se zejména o různé druhy map v analogové i digitální formě, letecká data jako výsledky geodetického zaměřování vojenských letišť a data výškových překážek, předpovědi a další meteorologická data, rychlé geografické informace, vojenské geografické vyhodnocení ČR a mnoho dalších.
Další částí návštěvy byla ukázka geodetické techniky a prostředků pro shromažďování geografických informací o území. Hosté se seznámili s používanými přijímači GNSS, digitálním nivelačním strojem a totální stanicí. Tyto přístroje jsou základním prostředkem pro práci vojenských geodetů. Pro plnění úkolů geografického zabezpečení mají příslušníci úřadu nově k dispozici prostředky geodeticko-topografické soupravy GETOS na podvozcích vozidel Toyoty Hilux. Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad byl v uplynulém roce rovněž vybaven bezpilotními systémy (UAS) pro rychlé shromažďování geografických informací, pořizování leteckých měřických snímků a tvorbu digitálního 3D modelu území. Přidělencům byly představeny oba pořízené typy UAS, první na bázi křídla vhodný zejména pro mapování rozsáhlejšího území, druhý na bázi kvadroptéry, který se vyznačuje vysokou manévrovatelností. Za oblast hydrometeorologie byl hostům představen prostředek TACMET (taktická přenosná meteorologická stanice), který slouží k realizaci hydrometeorologického zabezpečení činností jednotek AČR v polních podmínkách.
Poslední zastávkou návštěvy ve VGHMÚř byla ukázka moderní ofsetové tiskárny. Hostům byl představen nově pořízený ofsetový tiskový stroj RAPIDA 106, který je využíván především k tisku topografických, obecně geografických a tematických map, geografických a ostatních produktů pro potřeby rezortu MO.