- 12.11.2024
V letošním roce uběhlo 50 let od vzniku unikátního pracoviště speciálního monitoringu u odborné veřejnosti známého pod názvem stanice POLOM.
Hlavním důvodem vzniku tohoto pracoviště byl nástup využívání umělých družic Země v oblasti geodézie a orientace na problematiku družicové geodézie v 60. letech a současně záměr vybudovat na našem území vojenské geofyzikální centrum. Jedním ze základních úkolů měl být monitoring umělých seismických jevů v souladu s rezolucemi Organizace spojených národů.
Díky optimálním jak geologickým a meteorologickým podmínkám, tak i ideální poloze a současně i 24hodinovému zabezpečení provozu, je areál využíván k instalaci řady zařízení a technologií, které jsou využívány ve prospěch AČR a v některých případech i pro potřeby civilních subjektů (Geofyzikální a Astronomický ústav AV ČR, Český úřad zeměměřický a katastrální, Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, Český hydrometeorologický ústav).
Jednou z hlavních činností stanice Polom je činnost seismické stanice, která spočívá v registraci a vyhodnocování seismických jevů přírodního a umělého charakteru. Stanice je součástí národní sítě seismických stanic, globálního seismického systému SPYDER a Federace digitálních seismických sítí FDNS. Zapojení do sítě ostatních stanic umožňuje přesnou lokaci seismických jevů a stanovení jejich charakteristik, včetně jejich ověřování.
Meteorologická měření byla na stanici Polom prováděna v omezené míře již od 90. let v souvislosti se zabezpečením provozu referenční stanice GNSS. Od roku 2003, kdy nově vzniklý Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad převzal působnost zrušeného Povětrnostního ústředí AČR, bylo rozšířeno spektrum meteorologických zařízení a měření. Modernizace technického vybavení a příprava personálu vytvořily podmínky k provedení certifikace tak, aby se od roku 2006 stala stanice Polom součástí sítě meteorologických stanic, jejichž data jsou v součinnosti s ČHMÚ sdílena v rámci nezbytné mezinárodní výměny meteorologických informací.
Hlavní geodetické metody zaměřování polohy bodů, které se v GeoSl AČR používají při plnění úkolů vojensko-odborné činnosti, jsou založeny na technologii GNSS. Z tohoto důvodu je na stanici Polom provozována referenční stanice GNSS, která je součástí sítě CZEPOS.
K ověřování parametrů geodetické techniky a k výcvikovým účelům slouží v prostoru stanice cvičná komparační základna. Díky vysoké stabilitě geologického podloží a pro potřeby zajištění gravimetrických měření byl zřízen geodynamický bod. Permanentní geomagnetická měření jsou prováděna na vybudovaném magnetometrickém stanovišti. V rámci široké spolupráce s odbornými partnery je na stanici Polom provozována celá řada dalších speciálních zařízení jako například bolidové kamery, robotický astronomický dalekohled a zařízení pro monitorování kvality ovzduší.
Při bilancování uplynulých pěti dekád nezbývá než stanici Polom do budoucna popřát mnoho úspěchů a perspektivu dalšího rozvoje.